Droga Nadziei - logo

ABC ... o samym sobie

  Układ krążenia (sercowo - naczyniowy)

Serce

Serce ,,bije" - animacja

     W czasie skurczu serce wyrzuca do aorty i pnia płucnego ok. 60 - 80 ml. krwi - jest to pojemność wyrzutowa serca. Natomiast pojemność minutowa serca to ilość krwi wyrzucanej na obwód w ciągu jednej minuty. Obliczmy ją mnożąc pojemność wyrzutową razy częstotliwość skurczów serca np. 60 ml. x 70 skurczów = 4,20 ml. krwi.

U ludzi ciężko pracujących lub sportowców pojemność minutowa może wynosić nawet do 32,4 litra.

Mięśniówka komory lewej ze względu na pracę jaką wykonuje jest ok. trzy razy grubsza od mięśniówki komory prawej. Początek strony

 

 

Układ tętniczy

 Jest większy. Krew z serca na obwód uchodzi przez tętnicę główną - aortę. Od niej odchodzą dwie tętnice wieńcowe, które zaopatrują mięsień sercowy. Tętnica wieńcowa serca, tak prawa jak i lewa, dzieli się na mniejsze naczynia, z których powstają naczynia włosowate żyły i ostatecznie krew z serca uchodzi do prawego przedsionka.

Aortę dzielimy na: wstępującą, łuk aorty i zstępującą (część piersiowa i brzuszna). Z łuku aorty odchodzi pień ramienno - głowowy, który dzieli się na: tętnice podobojczykową prawą i tętnicę szyjną wspólną prawą oraz tętnicę szyjną wspólną lewą i tętnicę podobojczykową lewą. Tętnice szyjne wspólne tak lewa jak i prawa dzieli się na wysokości górnego brzegu chrząstki tarczowej krtani ("jabłko Adama") dzieli się na tętnicę szyjną zewnętrzną i tętnicę szyjna wewnętrzną. Tętnica szyjna zewnętrzna unaczynia twarz, powierzchnię głowy i górną część szyi. Tętnica szyjna wewnętrzna unaczynia przednią i środkową część mózgu oraz oko i jego narządy.

Tętnica podobojczykową prawa i lewa przechodzi w tętnicę pachową a ona w ramienną. Ta z kolei w dole łokciowym dzieli się na promieniową i łokciową.

Aorta zstępująca na wysokości IV kręgu lędźwiowego dzieli się na dwie tętnice biodrowe zewnętrzną i wewnętrzną (unaczynia narządy miednicy małej). Tętnica biodrowa zewnętrzna przechodzi w tętnicę udową. W dole podkolanowym dzieli się na tętnicę piszczelową tylną, od której odchodzi tętnica strzałkowa i tętnica piszczelowa przednia. Tętnica piszczelowa tylna dzieli się na tętnicę podeszwową przyśrodkową i boczną, a tętnica piszczelowa przednia przechodzi w tętnicę grzbietową stopy.

    Tętnica rozciąga się pod wpływem ciśnienia skurczowego lewej komory serca i zwęża się w okresie rozkurcza serca. Tętno jest to, więc rytmiczne odkształcenie się ścian tętniczek.

    Wyżej wymienione tętnice to tylko część układu tętniczego człowieka. Wszystkich tętnic jest o wiele więcej. Krew krąży w całym organizmie bez przerwy. Zwłaszcza mózg musi być ciągle dotleniony i odżywiany. Tkanka nerwowa jest najbardziej wrażliwa na niedotlenienie. Jeżeli w okresie od 5 do 8 minut krew nie dotleniu mózgu spowoduje to nieodwracalne skutki. Tętnice biegną więc w każdej części człowieka - nawet najmniejszej.

 
Układ żylny

     Tam gdzie kończą się tętniczki znajdują się naczynia włosowate, z których powstają małe żyłki i wreszcie wielkie żyły. Doprowadzają one krew do serca by stamtąd poprzez przepływ krwi przez mały obieg czyli płuca, dotlenić ja i z powrotem wysłać do tkanek organizmu. Układ ten podobnie jak układ tętniczy jest bardzo rozwinięty.

Paweł Widomski

Początek strony

 

Powrót na stronę głównąLimanowa.idn.org.pl Na stronę główną - LIMANOWA.IDN.ORG.PL

Ostatnia modyfikacja: kwiecień 2006, adres w trybie graficznym ze względu bezpieczeństwaadres w trybie graficznym ze względu bezpieczeństwa

www.kodeki.org/?17iuk4bgjfekeio0018d5
[kliknij na link aby do mnie napisac]

Początek stronyPoczątek stronyLokalnmy IdN Limanowa

Najlepiej oglądać używając IE wersji 5.5 lub nowszej i rozdzielczości  800 x 600

Copyright: Limanowa - wirtualny lokalny serwer Internetu dla NiepełnosprawnychStrona główna: Limanowa - wirtualny lokalny serwer Internetu dla Niepełnosprawnych 2001-2006.