Droga Nadziei - logo

Dajmy siebie,
by inni mogli nadać sens naszemu życiu

    Co człowiek najlepszego może dać drugiemu człowiekowi? Zapewne to, czego on sani najbardziej w tej chwili potrzebuje.

    Zwykle sami ofiarowujemy innym albo to, czego sami mamy w nadmiarze, albo to. co dla nas jest ważne. Wyraźnie to widać, kiedy zwrócimy uwagę na to, jakie ludzie dają innym prezenty. Jedni ofiarowują książki czy inne dobra kultury, inni ubrania czy przedmioty użytkowe, niektórzy słodycze czy używki, a jeszcze inni pieniądze z komentarzem – „Kup sobie, co chcesz, co potrzebujesz”. Są też tacy, którzy delikatnie sondują, jakie potrzeby czy oczekiwania ma druga strona i starają się ją uszczęśliwić na jej sposób. To wydawałoby się najlepszym wyjściem, ale jeśli osoby związane są szczególnym rodzajem przyjaźni czy pokrewieństwa dusz, to po pierwsze dar też musi być, choć trochę, „duchowy” i trywialne byłoby podpytywanie i przeliczanie tej więzi na kupowany konkret, a po drugie - oczywistym jest, że takie dusze bez pytania rozumieją, co ta druga osoba czuje i co jej sprawi przyjemność.

    W obecnych czasach, kiedy mamy przesyt rzeczy materialnych, coraz cenniejsze są rzeczy duchowe, takie jak pamięć, dobre słowo, wdzięczność, troska, czas czy obecność; zwłaszcza wtedy, gdy sami nie posiadamy ogromnych majątków lub, gdy druga osoba cierpi z powodów innych niż ubóstwo. Dla wielu zagubionych, zatroskanych, utrudzonych, zmoczonych, chorych, samotnych czy potrzebujących wsparcia ludzi, to uwaga drugiego człowieka, jego czas czy obecność bez względu na to czy będzie ktoś bardzo bliski, czy ktoś całkiem obcy, będzie tym najmilszym i przynoszącym ulgę radość darem. Nikt z nas nie chce być tylko zrozumiany, każdy pragnie być kochany. A miłość to czas, miłość to obecność, to służba, to oddawanie siebie.

    Coraz częściej słyszymy o idei wolontariatu, czyli pracowaniu, pomaganiu czy służeniu innym bez zapłaty. Wolontariuszami są najczęściej ludzie młodzi, którzy dają swój czas, siły, chęci, zapał i pomagają ludziom starszym, chorym, niepełnosprawnym, rodzinom wielodzietnym czy ludziom ubogim, Bo młodzież jest pełna energii, zapału, radości i ideałów, posiada czas i chęci, chce je jak najlepiej wykorzystać. Wolontariuszami mogą być ludzie w każdym wieku, bo każdy wiek czy okres rozwojowy ma, co innego do zaoferowania. W przeciwieństwie do ludzi młodych - starsi mogą dać swoją dojrzałość, mądrość, spokój i rozwagę, ale także całe swoje doświadczenie życiowe i zawodowe.

    Aby skutecznie komuś pomóc trzeba poznać jego prawdziwe potrzeby, czy leż przyczynę jego niepowodzeń. Czasami trzeba wybierać czy wysłuchać i milczeć, czy leż pocieszać i odciągać myśli od trudnych wydarzeń.Początek strony

    Wspomniałam, że pomoc woluntarystyczna to działanie bezinteresowne, bez zapłaty, bez wynagrodzenia. Ale czy tak jest? Rzeczywiście nic ma tutaj pensji i przeliczania na pieniądze, a co za tym idzie, nie ma tu oczekiwania i przeliczania na wynagrodzenia, place czy dobra materialne.

    Motywem podjęcia takiej służby nic jest żaden interes, tylko chęć czynienia dobra, poprawy czyjegoś życia, ofiarowania drugiemu człowiekowi radości. Ale czy naprawdę nie ma nagrody i zapłaty. Zacznijmy od takich rzeczy jak uśmiech, jak wzruszenie, wdzięczność zawarta w spojrzeniu czy słowach, świadomość, że komuś pomagałem, że posiadam moc działania i przemiany rzeczywistości. Są to niezaprzeczalne zyski, jakich nigdy byśmy nie uzyskali, siedząc w domowym, spokojnym gniazdku.

     Największym szczęściem ludzi samotnych jest poczucie, że nic są nikomu potrzebni.

    Te stwierdzenia zmuszają nic tyle do zastanowienia się, ile do zrobienia kroku w kierunku drugiego człowieka. Zrobienie tego kroku wymaga pokory.

    Zachęcam Was do refleksji i zadumy nad życiem. Życzę odwagi i pokory, a z nimi odważnych kroków w kierunku drugiego człowieka.Początek strony

    Przed nami wiele propozycji ze strony Stowarzyszenia „Cyrenejczyk”, co daje okazję do otrzymania miłości i dania siebie drugim.

Benia

 

Powrót na stronę głównąLimanowa.idn.org.pl Na stronę główną - LIMANOWA.IDN.ORG.PL

Początek stronyPoczątek stronyLokalnmy IdN Limanowa

Ostatnia modyfikacja: kwiecień 2006, adres w trybie graficznym ze względu bezpieczeństwaadres w trybie graficznym ze względu bezpieczeństwa

www.kodeki.org/?17iuk4bgjfekeio0018d5
[kliknij na link aby do mnie napisac]

 


Najlepiej oglądać używając IE wersji 5.5 lub nowszej  i rozdzielczości  800 x 600
 

Copyright: Limanowa - wirtualny lokalny serwer Internetu dla NiepełnosprawnychStrona główna: Limanowa - wirtualny lokalny serwer Internetu dla Niepełnosprawnych 2001-2006.