Powrót na stronę głównąLimanowa.idn.org.pl Na stronę główną - LIMANOWA.IDN.ORG.PL
 


LIMANOWA w PIGUŁCE

Powierzchnia: 18,64 km2, Mieszkańców: 15,15 tys. mieszkańców

Położenie miasta

    Limanowa położona jest na południu naszego kraju, (patrząc na mapę troszkę poniżej Krakowa), na trasie 98 z Bielska Białej do Przemyśla. Po reformie administracyjnej miasto zostało stolicą powiatu i pełni funkcję centrum administracyjnego, handlowego i kulturalnego tego regionu. Powiat Limanowski graniczy obecnie z powiatem nowosądeckim, nowotarskim, myślenickim, bocheńskim i brzeskim.
    Miasto położone jest u podnóża Łysej Góry, w przepięknej grupie górskiej, która nazywana jest Beskidem Wyspowym. Pasmo to od południa graniczy z Gorcami, od wschodu z rzeką Dunajec i jeziorem Czchowskim, od północy z Pogórzem
Początek strony Wielicko - Wiśnickim a od zachodu z Beskidem Średnim.

Powiat limanowski - mapa, kliknij zobaczysz większą mapę

Odległości drogowe z Limanowej: 

Mapa - odległości od Limanowej

Kraków - 90 km, Krynica - 60 km, Zakopane - 85 km, Nowy Sącz 25 km, Warszawa - 365 km, 
Łódź - 390 km, Wrocław - 350 km,  Poznań - 490 km, Szczecin - 790 km, Gdańsk - 670 km.

Początek stronyLIMANOWA

      Limanowa jest miastem powiatowym położonym w Beskidzie Wyspowym, w woj. małopolskim na wysokości ok. 400 m n.p.m. Jest miastem pięknie położonym w wąskiej kotlince górskiej, otoczonym ze wszystkich stron szczytami Beskidu Wyspowego. Od północy zamknięta jest Pasmem Łososińskim ze szczytami Jaworza (921 m) i Sałasza (909 m) oraz Łysej Góry (785 m). Od południa miasto zamykają wzgórza: Jabłonieckie i Lipowskie.

Centrum miasta położone jest na wys. ok. 400 m n.p.m. i zajmuje rozszerzenie tej kotlinki, powstałe w miejscu, gdzie trzy górskie potoki: Jabłoniecki, Mordarski i Starowiejski łączą się w rzekę Sowlinę. Nad zabudową tej części miasta od strony pn.-wsch. góruje lesisty szczyt Łysej Góry (785 m), którego pd., nasłonecznione stoki wykorzysty­wane są pod zabudowę mieszkaniową i letniskową.

Od centrum zabudowa wciska się w wąską dolinę rzeki Sowlinki, płynącej w kierunku pn.-zach:, dochodząc do rozleglejszej już doliny rzeki Łososiny - prawobrzeżnego dopływu Dunajca. Miasto zajmuje tutaj tereny dawnych - samodzielnych wsi - Sowlin i Łososiny Górnej, przyłączonych do Limanowej po II wojnie światowej. Łososina Górna jest dla Limanowej ,,dzielnicą" przemysłową - tu zlokalizowano, bowiem najważniejsze w mieście zakłady przemysłowe oraz bazy transportowe przedsiębiorstw budowlanych i urządzenia komunalne (wodociągi, oczyszczalnia ścieków).

Krzyżują się tu także ważne dla komunikacji samochodowej drogi: Skomielna - Rabka - Nowy Sącz i Bochnia - Limanowa - Kamienica. Od miasta odchodzi również cały system dróg lokalnych, z których najważniejszymi są: Limanowa - Ujanowice - Łososina Dolna -(połączenie z drogami prowadzącymi z Nowego Sącza do Brzeska i Tarnowa), Limanowa - Męcina - Nowy Sącz, Limanowa - Raszówki - Naszacowice (połączenie z szosą z Nowego Sącza do Krościenka i Szczawnicy), Limanowa - Rybie Nowe - Jodłownik. Dobrze rozbudowana sieć linii autobusowych PKS zapewnia Limanowej bezpośrednie połączenie z Krakowem, Katowicami; Rybnikiem, - Bielskiem-Białą, Zakopanem, Nowym Sączem, Rzeszowem, Przemyślem i Tarnowem oraz z wszystkimi miejscowościami w regionie.

 

Mapa centrum miasta               

Mapa centrum Limanowej - kliknij a zobaczysz całą mapę centrum                                             

Kliknij a zobaczysz całą mapę centrum                                 

Powrót na stronę głównąLimanowa.idn.org.plNa stronę główną - LIMANOWA.IDN.ORG.PL

 Galeria zdjęćGaleria zdjęć

 

Limanowa - widoki
Kościoły, kapliczki, cmentarze
Limanowa - krajobrazy
Miejska Góra - 716 m n.p.m.
Łysa Góra 785 m n.p.m.
Paproć - Góra Koszarska - 645 m.

MIASTO - HISTORIA

    Limanowa to małe miasto, położone we wschodniej części Beskidu Wyspowego, obecnie ma ok. 15 tysięcy mieszkańców. Osada o nazwie Wilmanów lub Ilmanowa powstała w średniowieczu, najdawniejszy zapis o niej jako własności braci Słupskich herbu. Drużyna pochodzi z roku 1498.
   Lokalizację na prawie magdeburskim otrzymała w roku 1564 od Stanisława Jordana za zezwoleniem króla Zygmunta Augusta. Do pierwszego rozbioru Polski (1772) miasto było regionalnym centrum handlowo-rzemieślniczym. W latach 1856-1975 siedzibą władz powiatowych.
    Podczas I wojny światowej odbyła się w pobliżu Limanowej krwawa bitwa na Jabłonieckim Wzgórzu pomiędzy wojskami rosyjskimi i austrowęgierskimi. Obecnie znajduje się tam przypominający te wydarzenia cmentarz wojskowy.
    Podczas II wojny światowej faszyści wymordowali niemal całkowicie ludność pochodzenia żydowskiego. Po zakończeniu II wojny światowej Limanowa - miasto powiatowe jest prężnym ośrodkiem kulturalno-gospodarczym regionu, a latach 70-tych miasto zdobyło kilkakrotnie tytuł Mistrza Gospodarności.
    Dla upamiętnienia wejścia w trzecie tysiąclecie wybudowano z inicjatywy mieszkańców Krzyż - Monument na Miejskiej Górze. Od 1 stycznia 1999 r. Limanowa ponownie jest siedzibą władz powiatowych i pełni funkcję centrum administracyjno- usługowo-kulturalnego. Siedzibę ma tu 5 szkół ponadpodstawowych, 4 szkoły podstawowe, Szkoła Muzyczna, Szpital Powiatowy, Dom Kultury, Biblioteka i Muzeum Regionalne.

Początek strony

Krótka historia miasta

Bitwa pod Limanową

    Bitwa pod Limanową związana jest z początkową fazą I wojny światowej, z walkami toczonymi na przełomie listopada i grudnia 1914 roku między wojskami austrowęgierskimi a rosyjskimi. Wojska austrowęgierskie w Galicji od początku trwania wojny doznawały ciągłych klęsk i utraciły większą część terytorium Galicji. W połowie listopada 1914 roku wojska rosyjskie doszły do Limanowej i w przypadku przełamania wojsk austrowęgierskich miały otwartą drogę na Śląsk, Czechy i do Wiednia. Wojska austrowęgierskie zostały przegrupowane i wzmocnione korpusem dowodzonym przez generała Józefa Rotha. Operacja rozpoczęła się 2 grudnia 1914 roku na linii od Wisły do Beskidów. Przełamanie frontu nastąpiło 12 grudnia 1914 roku a szczególną sławą okryła się walka o ufortyfikowane przez Rosjan wzgórze Jabłoniec. Zginął w tej walce płk Othmar Muhr, któremu cesarz austriacki nadał przydomek ,,Limanowa". Bitwa pod Limanową była pierwszym ważnym zwycięstwem wojsk austrowęgierskich, po obu stronach walczyło w sumie ponad dwieście tysięcy żołnierzy. Na ówczesne czasy bitwa była wydarzeniem bardzo sławnym (w Budapeszcie jeden z placów nazwano ,,Limanowa"). W Bitwie pod Limanową uczestniczyły Legiony Józefa Piłsudskiego, a sam marszałek spędził noc w mieście z 7 na 8 grudnia 1914 roku (dom, w którym nocował stoi na ulicy M.B. Bolesnej, numer 35).

 
Jabłoniec (624 m)

Gospodarka

    Miasto dysponuje dobrze zorganizowaną infrastrukturą komunalną (wodociągi, kanalizacja, sieć gazowa). W ostatnich latach wiele dużych kotłowni c. o. zostało zmodernizowanych z węglowych na gazowe.

    Większość dużych przedsiębiorstw w Limanowej upadła. Obecnie jedynie kilka zatrudnia ponad 50 osób. Dominują małe w styczniu 2001 r. zarejestrowanych było w mieście 1215 podmiotów gospodarczych. Wielu obywateli miasta utrzymuje się z pracy w instytucjach o charakterze administracyjno – społeczno - kulturalnym. W urzędach starostwa, miasta i gminy, służby zdrowia, a przede wszystkim czterech szkołach podstawowych i gimnazjach oraz pięciu zespołach szkół ponad podstawowych.

    Na marginesie warto zauważyć, że młodzież nadaje wyraz obliczu miasta w roku 1999/2000 we wszystkich szkołach 14 - tysięcznej Limanowej kształciło się 8095 uczniów!

    Niezwykle znacząc a perspektywa i problem życia gospodarczego najbliższych lat.

Walory krajoznawcze i rekreacyjne

    Miasto będące „z urzędu” centrum administracyjnym ruchu turystycznego samo może pełnić funkcję turystyczno - wypoczynkową, zwłaszcza na swych peryferiach. Dysponuje niezłą różnorodną bazą noclegową, restauracjami, biurami turystycznymi, basenem, kortem tenisowym.
    Na okoliczne góry prowadzą znakowane szlaki turystyczne i ścieżki rowerowe.
    Pod Łysą Górą funkcjonuje ośrodek jazdy konnej p. Wojtasów. Niezbyt wielkie odległości dzielą też Limanową od Krynicy, Pienin, Zakopanego, Wieliczki i Krakowa.

 

Ostatnia modyfikacja:  wrzesień 2011, poczta do autora witrynywww.kodeki.org/?17iuk4bgjfekeio0018d5
[kliknij na link aby do mnie napisac]

Początek stronyPoczątek strony    INTERNET dla NIEPEŁNOSPRAWNYCH - IdN1Strona wyróżniona przez serwis NonProfit.pl

Najlepiej oglądać używając IE wersji 5.0. lub nowszej i w rozdzielczości 800 x 600

Copyright: Limanowa - wirtualny lokalny serwer Internetu dla Niepełnosprawnych Strona główna: Limanowa -  lokalny serwer Internetu dla Niepełnosprawnych2001-2011.

 

  Moja wizytówka!