Powrót na stronę głównąLimanowa.idn.org.pl Na stronę główną - LIMANOWA.IDN.ORG.PL

Droga Nadziei - logo
Dla naszych chorych i niepełnosprawnych oraz ich przyjaciół

 

Bezpłatne kursy dla niepełnosprawnych kierowców

    Startuje program bezpłatnych kursów samochodowych dla niepełnosprawnych. Organizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Aktywnej Rehabilitacji. Program wsparł finansowo PZU SA.

    Celem kursów jest zwiększenie mobilności osób niepełnosprawnych, ułatwienie im podjęcia nauki, podnoszenia własnych kwalifikacji, zdobycia pracy i dojazdu do obiektów użyteczności publicznej.

    Każdy kurs trwa trzy tygodnie i kończy się egzaminem teoretycznym i praktycznym, który odbywa się w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Siedlcach. Wskaźnik zdawalności jest bardzo wysoki, bliski 100%. Jest tak przede wszystkim dzięki zastosowaniu zindywidualizowanego podejścia do kursantów. Na jednego instruktora przypada tylko trzech uczestników i każdy kursant może skorzystać z takiej ilości jazd, jakiej potrzebuje, by poczuć się pewnie za kierownicą.

    Już można zapisywać się kursy, im wcześniej tym lepiej, bo jest wielu chętnych. Na rok 2008 zaplanowanych jest 7 kursów podstawowych i 2 doszkalające. Pierwszy odbędzie się w marcu, ostatni na przełomie października i listopada. – mówi Elżbieta Głogowska, prezes Fundacji Aktywnej Rehabilitacji i tłumaczy – Zdecydowaliśmy się na podjęcie działań w tym zakresie, ponieważ na podstawie wieloletnich doświadczeń stwierdziliśmy, że problemy ze sprawnym przemieszczaniem się z miejsca na miejsce są dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich jednym z istotnych czynników ograniczających ich aktywność.

    Kursy są prowadzone w trybie stacjonarnym. Odbywają się w jednym miejscu – w Zespole Szkół Rolniczych, w Miętnem koło Garwolina, 60 km od Warszawy. Na wybór tego ośrodka złożyło się, poza jego dogodnym centralnym położeniem, szereg czynników. Jest to duży ośrodek w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, z wygodnym internatem, salami wykładowymi wyposażonymi w nowoczesny sprzęt komputerowy z profesjonalnym programem do nauki i rozwiązywania testów na prawo jazdy oraz z własnym placem manewrowym. Uczestnicy kursów mogą w nim dodatkowo korzystać z obiektów sportowych, basenu, siłowni i sali gimnastycznej.

    Zdecydowaliśmy się na wsparcie programu, gdyż dla wielu niepełnosprawnych prowadzenie samochodu jest jednym z podstawowych warunków stwarzających możliwość wejścia w aktywne życie. PZU współpracuje z Fundacją Aktywnej Rehabilitacji od ponad 12 lat i wspiera liczne programy pozwalające na aktywizację osób niepełnosprawnych od kursów komputerowych, przez naukę sprawnego posługiwania się wózkiem aż po kursy samochodowe  – mówi Michał Witkowski, rzecznik prasowy PZU SA.

    Z kursów samochodowych FAR mogą skorzystać osoby po urazach rdzenia kręgowego, poruszające się na wózkach inwalidzkich, które mają orzeczenie o niepełnosprawności i wcześniej brały udział w podstawowych elementach programu Fundacji, obozach lub zajęciach regionalnych.

    W ciągu 1,5 roku z programu skorzystały 152 osoby z całego kraju. Dla uczestników kursy są bezpłatne. Kursanci ponoszą jedynie koszty badań lekarskich, dojazdu na kurs oraz egzaminu. Fundacja pokrywa koszty zakwaterowania i wyżywienia uczestników, wynagrodzeń dla instruktorów, wynajmu obiektów do nauki jazdy i szkoleń teoretycznych, materiałów szkoleniowych i promocyjnych oraz paliwa do samochodów wykorzystywanych do jazd treningowych w trakcie kursu.

    Program finansowany jest ze wsparcia PZU S.A. oraz środków z programu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). – Bez wsparcia PZU SA nie moglibyśmy skorzystać ze środków PFRON, co byłoby równoznaczne z niemożnością realizacji naszego programu – dodaje Elżbieta Głogowska. – Jest to pomoc tym cenniejsza, że dla Funduszu finansowanie działań na rzecz osób niepełnosprawnych jest podstawowym celem, a PZU SA czyni to kierowane jedynie poczuciem odpowiedzialności społecznej
i chęcią niesienia pomocy.

    Aby skorzystać ze wsparcia, osoby niepełnosprawne powinny skontaktować się z biurem regionalnym FAR. W Warszawie mieści się ono przy ul. Inspektowej 1, 02-711 Warszawa, tel. 0- 22 642 22 91.

    Szczegóły dotyczące programu i terminarza kursów można znaleźć na stronie internetowej  http://www.far.org.pl/

    Źródło: Biuro prasowe PZU S.A.

Powrót na stronę głównąLimanowa.idn.org.pl Na stronę główną - LIMANOWA.IDN.ORG.PL

Początek stronyPoczątek strony   Lokalnmy IdN Limanowa

Ostatnia modyfikacja: marzec 2008, adres w trybie graficznym ze względu bezpieczeństwaadres w trybie graficznym ze względu bezpieczeństwa

www.kodeki.org/?17iuk4bgjfekeio0018d5
[kliknij na link aby do mnie napisac]

 


Najlepiej oglądać używając IE wersji 6.0 lub nowszej  i rozdzielczości  800 x 600
 

Copyright: Limanowa - wirtualny lokalny serwer Internetu dla NiepełnosprawnychStrona główna: Limanowa - wirtualny lokalny serwer Internetu dla Niepełnosprawnych 2001-2007.