Powrót na stronę głównąLimanowa.idn.org.pl Na stronę główną - LIMANOWA.IDN.ORG.PL
 

Pomóżmy Michałkowi

    Mam nadzieję, że i dla niego otworzą się serca dobrych ludzi i na jego konto wpłyną pieniądze, które dadzą mu szansę stać się w przyszłości sprawnym człowiekiem. Michałek urodził się z niedorozwojem kończyn górnych i brakiem kości promieniowej. Wykryta też została rzadka choroba TAR, charakteryzująca się bardzo niską ilością płytek krwi. Z tego powodu przez osiem miesięcy lekarze o jego życie. Michałek jest po intensywnej rehabilitacji, która niestety nie wystarcza do uzyskania pełnej sprawności fizycznej. Konieczne są zabiegi chirurgiczne korygujące i usprawniające jego dłonie. W Polsce nie ma szpitala, w którym istniałaby możliwość wykonywania takiej operacji: nie ma ośrodka wybiórczo zajmującego się zespołem TAR - stwierdza w swym piśmie do rodziców chłopczyka dr med. Andrzej Mazurek z Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie. W przypadku leczenia Michałka poza granicami naszego kraju, praktycznie nie istnieje możliwość chociażby częściowego finansowania przez Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ.

    W chwili, gdy sprawa pomocy Michałkowi wydała się beznadziejna na apel kierownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Limanowej - pani Aleksandry Malinowskiej pierwsi odpowiedzieli górnicy, którzy pierwsi przesłali pieniądze. Na apel odpowiedział również burmistrz miasta Walthlingen - Walfgang Grubbe. Dzięki niemu Michałek wraz z rodzicami mógł pojechać na konsultacje do Katolickiego Szpitala Dziecięcego Fundacji Wilhelma w Hamburgu. W niedługim czasie z nadeszła z Hamburga optymistyczna wiadomość przesłana przez dr med. R. Habenichta: dziecko może być operowane w styczniu br. Wiąże się z tym jednak duży koszt: pobyt 3-4 dniowy w szpitalu to 430 Euro za dobę, koszt pierwszej operacji wynosi 1000 Euro, mieszkanie w przyszpitalnym pokoju w 14-to dniowym okresie rehabilitacji dziecka wiąże się z wydatkiem 18 Euro za dobę. Ponadto wskazane byłoby, aby rodzina mogła pozostać na terenie Niemiec przez dalsze 4 - 6 tygodni, aby specjaliści mogli obserwować dalszy postęp rozciągania - nadmienia dr Habenicht. Po tym okresie dziecko czeka druga operacja: nastawienie stawu promieniowo - nadgarstkowego. Operacja będzie kosztowała kolejne 1000 Euro. Konieczne będą dalsze 3 - 4 dni pobytu w szpitalu i 7 dni spędzonych w pokojach przyszpitalnych na rehabilitacji wykonywanej pod okiem specjalistów. Do tych wyliczeń należy dodać konieczny koszt 6-cio tygodniowego pobytu w Niemczech, wyżywienia, dojazdu i zdjęć rentgenowskich.

  To wszystko przekracza możliwości finansowe państwa Szurów, ale nie odbiera wiary, że znajdą się osoby, które prześlą (liczy się każda złotówka) na jego konto:

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Limanowej, Fundusz Pomocy Doraźnej 10601523-330000179928 BPH PBK O/Limanowa (z dopiskiem) "Na leczenie i rehabilitację Michała Szura, zam. Limanowa ul. Laskowa 28".

 

    W dniu 1.02.2004 r. w Limanowskim Domu Kultury odbył się Festyn Charytatywny pod hasłem Podaruj Uśmiech Michałkowi O problemach 21 miesięcznego Michała Szura, który urodził się z syndromem TAR (choroba o podłożu genetycznym objawiająca się m.in. defektami układu kostnego).

    W maju 2004 r. Michałek ma być poddany operacji rączek w Klinice Dziecięcej w Hamburgu, a całkowity koszt tych zabiegów (w sumie 4 operacje) wyniesie 16 000 Euro.

    Celem festynu było zebranie funduszy na dofinansowanie kosztów operacji. I tym razem Limanowianie okazali się ofiarni i wrażliwi na potrzeby innych. Łączny dochód z prowadzonej zbiórki w trakcie imprezy, sprzedanych cegiełek oraz wyrobów rękodzielniczych wyniósł 9 809,74 zł. Kwota ta to następna cegiełka do przywrócenia sprawności naszego małego limanowianina.

 

    Za dotychczasową pomoc pragniemy podziękować wszystkim ofiarodawcom i tym, którzy przyczynili się do zebrania wyżej wymienionej kwoty.

 

  na podstawie obszernych informacji zamieszczonych w Gazecie Limanowskiej Nr 11-12/2003 i 1-2/2004 r.          
 autorstwa Teresy Zabramny i kierownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Limanowej - Aleksandry Malinowskiej
Początek strony

 

 

 

      Michałek Szura z Limanowej jak pisaliśmy kilka miesięcy temu, był przygotowywany do operacji, która może dać mu możliwość w miarę normalnego życia. Operacja wykonana została na oddziale chirurgii ręki szpitala w Hamburgu.

      Michałek jest już po pierwszej operacji lewej rączki. Operacja się powiodła. Polegała na zamontowaniu w układzie kostnym, aparatu służącego naprostowywaniu i naciąganiu nadgarstka. Do tej pory chrząstki dłoni były schowane pod kością łokciową. Dzięki tej aparaturze przez około sześć tygodni trwa proces wyciągania jej.

      Mama Michałka musi codziennie rozkręcać śrubki umocowane przy jego dłoni. Nie odczuwa wtedy takiego bólu jak przy rozkręcaniu, co trzeci dzień śrubek powodujących przesuwanie kości w stawie. Kończy to się zawsze wielkim płaczem, dlatego zabieg ten wykonywany jest rano, żeby Michałek mógł zapomnieć o bólu bawiąc się ze swoją starszą siostrą Oleńką. Jest bardzo dzielnym dzieckiem. Po rozmowie 26.05.2004 r. po dwóch tygodniach konieczna była kolejna wizyta w Hamburgu, aby lekarze mogli postawić definitywną diagnozę, czy okres czterech tygodni wystarczy do odpowiedniego ustawienia dłoni.

      Niebawem będzie konieczna druga operacja (ciągle jeszcze tej samej rączki), polegająca na ściągnięciu aparatu, ustawienia kości łokciowej jako trzymającej dłoń. Jest to tzw. stabilizacja nadgarstka. Ręka będzie musiała być wtedy unieruchomiona szyną gipsową. Michał (po zabiegach) będzie mógł mieć prawie normalną długość ręki. Są jednak konieczne kolejne operacyjne zabiegi następne w wieku 10 - 12 lat. W tej chwili cieszyć może fakt, że zaczął on ruszać kciukiem.

      Te same zabiegi konieczne są dla drugiej rączki. Związane jest to z dodatkowymi kosztami, czyli następnymi 8 tysiącami euro.

      Pani Małgorzata uzbierała już połowę tej kwoty. Koszty utrzymania przyjęli na siebie zaprzyjaźnieni z Limanową mieszkańcy Wathlingen. Mieszkanie zagwarantowali państwo Kozikowie.

      W Polsce nie ma możliwości wykonania tego rodzaju zabiegu (operacji). Stałe konsultacje mogą odbywać się dzięki zaangażowaniu burmistrza Wathlingen pana Wolfganga Grubbe...

Notowała: Teresa Zabramny

      Źródło: na podstawie obszernych fragmentów artykułu „Gazety Limanowskiej” z czerwca 2004 r.

Powrót na stronę głównąLimanowa.idn.org.pl Na stronę główną - LIMANOWA.IDN.ORG.PL

Początek stronyPoczątek strony    INTERNET dla NIEPEŁNOSPRAWNYCH - IdN1Strona wyróżniona przez serwis NonProfit.pl

Ostatnia modyfikacja:  listopad 2005, poczta do autora witrynywww.kodeki.org/?17iuk4bgjfekeio0018d5
[kliknij na link aby do mnie napisac]

Copyright „Limanowa - wirtualny lokalny serwer Internetu dla Niepełnosprawnych” 2001-2005.


Najlepiej oglądać używając IE wersji 5.0. lub nowszej  i w rozdzielczości  800 x 600