Powrót na stronę głównąLimanowa.idn.org.pl Na stronę główną - LIMANOWA.IDN.ORG.PL
 

Język  miłości

 

Kiedy znajdziemy się w innym kraju, wśród ludzi mówiących nieznanym przez nas językiem i kiedy nie ma blisko nas kogoś kto mógłby nam służyć za tłumacza, wówczas czujemy się nie najlepiej. Tracimy pewność siebie, jesteśmy zdezorientowani i zagubieni, rozglądamy się za kimś, kto by nas zrozumiał i pomógł. Kto ma większą odwagę próbuje ratować się w takiej sytuacji i dogadać przy pomocy odrobiny zasłyszanych gdzieś obcych słówek wspieranych obfitą gestykulacją i podnoszonym niezauważalnie głosem. Często takie rozmowy zaprawione są swoistym komizmem a ich skutek bywa bardzo różny, zależny bardziej od wyobraźni i domyślności rozmówców niż używanych słów. Tak czy inaczej zazwyczaj trudno porozumieć się, gdy się mówi różnymi językami.

Takie trudności w porozumiewaniu się zdarzają się jednak i wśród ludzi mówiących tym samym językiem. Ile to razy byliśmy sami świadkami czy uczestnikami takich dyskusji, w których trudno było dojść do porozumienia, choć wydawało się że słowa i używana składnia jest taka sama. Można się zatem nie dogadać, choć mówi się tym samym językiem. Słyszymy później pretensje od każdej ze stron dyskusji. A to dzieci narzekają, że ich rodzice nie rozumieją, ci z kolei własnych pociech, że starsze pokolenie nie rozumie młodego i odwrotnie, że syty nie rozumie głodnego, bogaty biednego a zdrowy chorego. Choć mówimy wydawałoby się tym samym językiem.

 Jest jednak język, który rozumiemy wszyscy bez względu na wiek, wykształcenie, kolor skóry - to język miłości. Nie potrzeba w nim wielu słów, ale konieczna w nim zawsze odrobina serca, wrażliwości i wyobraźni. To język, którym mówi serce.

O tym języku serca zrozumiałym przez wszystkich, mówił Jezus w Ewangelii: "byłem głodny, a daliście mi jeść, byłem spragniony a daliście mi pić, byłem chory a odwiedziliście mnie..." Od nauczenia się tego języka i posługiwania się w nim w życiu zależy wartość i jakość naszego człowieczeństwa a kiedyś i nasz ostateczny los.

Tym językiem posługiwała się Matka Teresa z Kalkuty (kolejną rocznicę śmierci będziemy obchodzić w tym miesiącu). Obok wiary, uniwersalny język miłości, był jej podstawowym narzędziem, w prowadzonym dziele podziwianym przez cały świat. Tym językiem przemawiała do swoich podopiecznych w ubogich Indiach i do bogatych tego świata. I wszyscy ją rozumieli, wszyscy również ludzie inaczej myślący, wychowani w innych religiach, poszukujący, niereligijni, zagubieni i zbuntowani. Ten język konkretnych, prostych, dobrych czynów sprawiał, bo zawsze tak czyni, że u spotykanych ludzi znikały uprzedzenia, niechęć, poczucia osamotnienia, bezsens. Otwierał też i zapalał serca innych, aby podobnym językiem częściej się posługiwali.

      Tak czynią do dziś duchowe Córki Matki Teresy - Siostry Misjonarki Miłości. Kiedy przed laty zaczynały pracować w moskiewskim szpitalu nie umiały jeszcze dobrze języka. Bolały nad tym, bo wielu chorych wykazywało chęć rozmowy. "Posługujemy się za to najpiękniejszym językiem świata - uśmiechem" - mówi jedna z Sióstr.

Może warto też przypomnieć, że kiedy zapytano Matkę Teresę z Kalkuty o jej najszczęśliwszy dzień życia wspomniała wizytę Jana Pawła II w umieralni dla trędowatych w czasie pielgrzymki do Indii w lutym 1986 roku. W czasie odwiedzin chorych Hindusów w Domu Czystego Serca Jan Paweł nakarmił kilku chorych, udzielił sakramentu namaszczenia, uścisnął dłonie, przycisnął do serca. Taki jest język miłości. Zrozumiały przez wszystkich. I zawsze przynosi szczęście.

Sztuką zaś ciągle największą i najważniejszą jest opanowanie tego języka. „Gdybym (bowiem) mówił językami ludzi i aniołów a miłości bym nie miał, stał bym się jak miedź brzęcząca albo cymbał brzmiący.......” (1Kor 13. 1)

Ks. Stanisław Cyran

 

  Początek strony

 

Powrót na stronę głównąLimanowa.idn.org.pl Na stronę główną - LIMANOWA.IDN.ORG.PL

Kilka słów o autorze witryny Szukam sponsora witryny Problemy Osób Niepełnosprawnych >>>>>>>>>>>>> Szukam sponsora witryny Problemy Osób Niepełnosprawnych >>>>>>>>>>>>> Szukam sponsora witryny Problemy Osób Niepełnosprawnych >>>>>>>>>>>>> Szukam sponsora witryny Problemy Osób Niepełnosprawnych >>>>>>>>>>>>> Szukam sponsora witryny Problemy Osób Niepełnosprawnych >>>>>>>>>>>>> Szukam sponsora witryny Problemy Osób Niepełnosprawnych >>>>>>>>>>>>> Szukam sponsora witryny Problemy Osób Niepełnosprawnych >>>>>>>>>>>>>Szukam sponsora witryny Problemy Osób Niepełnosprawnych >>>>>>>>>>>>>Szukam sponsora witryny Problemy Osób Niepełnosprawnych >>>>>>>>>>>>> Szukam sponsora witryny Problemy Osób Niepełnosprawnych >>>>>>>>>>>>> Szukam sponsora witryny Problemy Osób Niepełnosprawnych >>>>>>>>>>>>> Kilka słów o autorze witryny

Parę słów o obsługującm witrynę, serdecznie wszystkich zapraszamOstatnia modyfikacja:  maj, 2003  e-meil do obsługującego witrynę  romans@idn.org.pl

Początek stronyPoczątek strony    INTERNET dla NIEPEŁNOSPRAWNYCH - IdN1Strona wyróżniona przez serwis NonProfit.pl