Powrót na stronę głównąLimanowa.idn.org.pl Na stronę główną - LIMANOWA.IDN.ORG.PL

Droga Nadziei - logo
Dla naszych chorych i niepełnosprawnych oraz ich przyjaciół

Pielgrzymka Niepełnosprawnych Diecezji Tarnowskiej

Pielgrzymka Niepełnosprawnych Diecezji Tarnowskiej przybyła w sobotę 12 maja na Jasną Górę. W pielgrzymce, liczącej ok. 350 osób w grupie zorganizowanej oraz osoby przybyłe indywidualnie, znaleźli się pielgrzymi z Bochni, Mielca, Tarnowa, Czarnej Tarnowskiej, Łącka oraz najliczniejsza grupa z Katolickiego Stowarzyszenia Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych Ruchowo „Cyrenejczyk” z Limanowej. W modlitewnym spotkaniu wzięły udział osoby niepełnosprawne i ich rodziny, wolontariusze oraz ich przyjaciele.

„Na Jasną Górę przybywamy, co roku, już od wielu lat, i każdy niepełnosprawny może tutaj powierzyć Matce Bożej całe swoje życie, swoje problemy, swoje zmartwienia i cierpienia – mówi ks. Stanisław Łątka, diecezjalny duszpasterz osób niepełnosprawnych - Oni przybywając tutaj wiedzą, że przybywają do kogoś, kto ich kocha, kto o nich się troszczy, kto zawsze im pomoże, zawsze ich wysłucha”.

„Jak co roku pielgrzymujemy tutaj, aby spotkać się z innymi osobami niepełnosprawnymi, a przede wszystkim z Matką Najświętszą, Maryją - dodaje Maria z Łącka, która przyjechała wraz z grupą Wolontariatu św. o. Pio - Są to dla nas olbrzymie przeżycia, większość z nas właściwie przez cały rok siedzi w domu, trudno jest się nam wydostać z czterech ścian, a tutaj mamy możliwość spotkania się razem. Ten przyjazd przed Obraz jest dla nas niesamowitym przeżyciem, czujemy radość w sercu, powierzamy Jej swoje troski zmartwienia, prosimy o błogosławieństwo, o łaski”.

O pielgrzymach przybyłych na Jasną Górę ks. Stanisław opowiada: „To jest niepełnosprawność przede wszystkim ruchowa, i nie ma tu ograniczenia wiekowego. Są dzieci, dorośli, są ludzie w podeszłym wieku. Jest to taka niepełnosprawność fizyczna, która pozwala im tu przybyć, oczywiście z pomocą rodzin. Są osoby, które o własnych siłach nie zrobią żadnego kroku, są na wózkach i muszą liczyć na pomoc wolontariuszy i rodzin”.

W Kaplicy przed Cudownym Obrazem pielgrzymi uczestniczyli w uroczystej Eucharystii. Mszy św. przewodniczył ks. Stanisław Łątka, moderator duszpasterstwa osób niepełnosprawnych diecezji tarnowskiej. Homilię do zgromadzonych wygłosił ks. Tomasz Krawiec, który w swoich rozważaniach poruszył problem prawdziwej wiary katolików: „Jakże często nam ludziom, którzy co niedzielę chodzimy do kościoła brakuje tej prawdziwej wiary. Zbyt często ufamy sobie, a wypada byśmy bardziej ufali Jezusowi. Przychodzimy do kościoła, klękamy w ławce, ale nie widzimy Pana Jezusa. Widzę moje problemy, moje troski, moje życie i powołanie, moją chorobę, cierpienie, mój grzech, ale nie widzę Pana Jezusa, bo nie patrzę Mu w oczy. (...) Popatrz Jezusowi prosto w oczy. Dziś masz okazję popatrzeć Maryi prosto w oczy. Nie patrz na obraz, ale patrz w oczy Maryi” – mówił kaznodzieja.

„Cała diecezja tarnowska podzielona jest na okręgi duszpasterskie osób niepełnosprawnych. W każdym okręgu jest kapłan, który zajmuje się grupą. I z poszczególnych okręgów zostały zorganizowane autokary, którymi mogli się niepełnosprawni i wolontariusze zabrać - mówi ks. Stanisław Łątka - Każda pielgrzymka powinna charakteryzować się rozmodleniem, dlatego w czasie drogi śpiewamy rano pieśni zwłaszcza maryjne, modlitwy poranne, różaniec. Tutaj Msza św., później jedziemy do Sanktuarium w Gidlach, tam będziemy mieć Nabożeństwo Majowe, w drodze powrotnej koronka do Miłosierdzia Bożego i cały czas towarzyszą nam śpiewy pieśni religijnych”.

Stowarzyszenie diecezji tarnowskiej ma pod opieką ponad tysiąc osób niepełnosprawnych. „Organizują dla nas różne oazy, wyjazdy, pielgrzymki takie jak do Częstochowy, również za granicę - mówi niepełnosprawna Maria z Łącka - Bardzo cenne dla nas jest to, że na tych oazach możemy się spotykać razem, spędzać czas, wspólnie się modlić, śpiewać, żartować. To są wspaniałe przeżycia dla ludzi niepełnosprawnych, ale również wolontariusze inaczej widzą osoby niepełnosprawne, inaczej nas spostrzegają. Myślę, że później w życiu im to służy, ponieważ rozumieją problemy osób niepełnosprawnych. Dla nas to stowarzyszenie jest przepustka do życia normalnego”.

Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych „Cyrenejczyk” z Limanowej powstało w 1997 roku. Niektóre z zadań wymierzonych przez Stowarzyszenie to: organizacja imprez kulturalno-rozrywkowych dla osób niepełnosprawnych i ich przyjaciół w celu integracji tych środowisk, pomoc materialna osobom niepełnosprawnym, działalność charytatywna polegająca na gromadzeniu funduszy i finansowym wsparciu osób niepełnosprawnych, organizowanie pielgrzymek krajowych i zagranicznych oraz wydawnictwo czasopisma „Droga Nadziei”.


o. Stanisław Tomoń
2007-05-12, sobota, godz. 12.30

<<--kliknij

Zobacz : www.jasnagora.com Początek strony

 

 

AntySpam

Powrót na stronę głównąLimanowa.idn.org.pl Na stronę główną - LIMANOWA.IDN.ORG.PL

Początek stronyPoczątek strony   Lokalnmy IdN Limanowa

Ostatnia modyfikacja: czerwiec 2007, adres w trybie graficznym ze względu bezpieczeństwaadres w trybie graficznym ze względu bezpieczeństwa

www.kodeki.org/?17iuk4bgjfekeio0018d5
[kliknij na link aby do mnie napisac]

 


Najlepiej oglądać używając IE wersji 5.5. lub nowszej  i rozdzielczości  800 x 600
 

Copyright: Limanowa - wirtualny lokalny serwer Internetu dla NiepełnosprawnychStrona główna: Limanowa - wirtualny lokalny serwer Internetu dla Niepełnosprawnych 2001-2006.