Powrót na stronę głównąLimanowa.idn.org.pl Na stronę główną - LIMANOWA.IDN.ORG.PL
 

Sanktuaria Świata

Pompeje (cz.2)

 Pompeje    W ciągu dziesięciu lat powstała okazała świątynia, zbudowana z ofiarności tysięcy ludzi, którzy każdego miesiąca składali swoje datki "kwestarzowi Różańca świętego", jak nazywali popularnie adwokata Bartolo Longo. Zapał, z jakim budowano pompejskie Sanktuarium, podsycały wiadomości, które napływały z francuskiego Lourdes, gdzie niedawno Najświętsza Panna objawiła się małej Bernadecie z Różańcem w ręku. Ich kościół miał być w przyszłości pomnikiem wiecznej chwały Różańca Najświętszej Dziewicy!

W następnych latach obok kościoła powstawały sierocińce, domy dla opuszczonych dzieci, sierot społecznych, warsztaty dla ubogich chłopów z dalekich wiosek. Obok tych instytutów dobroczynności powstały domy ich na uczycieli, opiekunów, pracowników zakładów wychowawczych.

W ogromnej pracy nad rozbudową tego "Miasta Maryi" pomagała Bartłomiejowi Longo jego małżonka, Marianna Fornarari de Fusco.

Wnet pojawiły się ss. Dominikanki - zgromadzenie zakonne założone przez p. Bartolo Longo dla opieki nad dziećmi z pompejskich zakładów.

W tym czasie w 1887 roku ukoronowano obraz Matki Bożej Różańcowej z Pompei, uznany za słynący łaskami zarówno przez okoliczną ludność, jak i przez władze kościelne wnikliwie badające wiele niezwykłych wydarzeń dokonywanych przez pośrednictwo Wizerunku.

W 1910 roku ofiarodawcy z całego świata ufundowali monumentalną fasadę Bazyliki jako dar z prośbą o powszechny pokój.

W Roku Świętym 1925 poświęcono  kampanilę ku czci Chrystusa Odkupiciela.

Rok później umierał założyciel nowych Pompei, miasta miłości. Jego ostatnie słowa brzmiały: "Przez moje ręce przeszły miliony na budowę Bazyliki Pompejskiej i na dzieła dobroczynne w mieście Maryi. Nic więcej nie posiadam. Jestem ubogi. Pozostały mi honorowe odznaczenia i świadectwa życzliwości ze strony Papieży. I te również chcę ofiarować na cześć Marki Różańcowej".

Wkrótce po śmierci Bartłomieja Longo otwarto proces zmierzający do wyniesienia go na ołtarze. 26 października 1980 Jan Paweł II podczas swej pielgrzymi do Pompei ogłosił Apostoła Różańca Św. - błogosławionym. Obecnie toczy się również proces beatyfikacyjny jego pobożnej małżonki.

Pompejska Bazylika jest prawdziwym klejnotem sztuki ofiarowanym przez ludzi Matce Boga.

Wykopaliska antycznych Pompei odkryły zabytki sztuki starożytnej sławiącej kult ciała i egoistycznej rozkoszy. Nowe Pompeje zwróciły serca ludzi ku Bogu, a wyrazem tych wysokich aspiracji duchowych nowego pokolenia jest zarówno Sanktuarium Różańcowe jak i otaczające je zakłady charytatywne.

I jedno i drugie są pomnikami miłości. I jedno i drugie wychowują do miłości. Sanktuarium pompejskie jest tronem Królowej Różańca i Matki Boga, a tam, gdzie szanowany jest Bóg, gdzie trwa intronizacja Boga, tam też wysoko ceniony jest człowiek.

Gdzie Bóg ma właściwe, tzn. pierwsze - miejsce, tam również ludzie mogą czuć się bezpieczni i szczęśliwi. 

Nowe Pompeje są tego dowodem. Zielona kopuła Bazyliki góruje nad miastem, które jest działem umiłowania Boga i Jego Matki oraz umiłowania ubogich i opuszczonych z miłości do Chrystusa.

Maryja niejako żyje w tych, co czynią tutaj dobro, a jest ich wielu. Cały świat przysyła ofiary na utrzymanie sanktuarium i sierocińców w Pompejach, w których przebywa stale około tysiąca dzieci.

Wielu dobrych ludzi wychowało się w cieniu świątyni Matki Bożej Różańcowej. Poszli w życie z wdzięcznością za to, że Maryja na ich drodze postawiła ludzi wychowanych na Różańcu, a więc posłusznych Bogu i miłujących bliźnich.

Taka jest lekcja historii miasta Pompeje.

Początek strony

 

 

Powrót na stronę głównąLimanowa.idn.org.pl Na stronę główną - LIMANOWA.IDN.ORG.PL

Kilka słów o autorze witryny Szukam sponsora witryny Problemy Osób Niepełnosprawnych >>>>>>>>>>>>> Szukam sponsora witryny Problemy Osób Niepełnosprawnych >>>>>>>>>>>>> Szukam sponsora witryny Problemy Osób Niepełnosprawnych >>>>>>>>>>>>> Szukam sponsora witryny Problemy Osób Niepełnosprawnych >>>>>>>>>>>>> Szukam sponsora witryny Problemy Osób Niepełnosprawnych >>>>>>>>>>>>> Szukam sponsora witryny Problemy Osób Niepełnosprawnych >>>>>>>>>>>>> Szukam sponsora witryny Problemy Osób Niepełnosprawnych >>>>>>>>>>>>>Szukam sponsora witryny Problemy Osób Niepełnosprawnych >>>>>>>>>>>>>Szukam sponsora witryny Problemy Osób Niepełnosprawnych >>>>>>>>>>>>> Szukam sponsora witryny Problemy Osób Niepełnosprawnych >>>>>>>>>>>>> Szukam sponsora witryny Problemy Osób Niepełnosprawnych >>>>>>>>>>>>> Kilka słów o autorze witryny

Parę słów o obsługującm witrynę, serdecznie wszystkich zapraszamOstatnia modyfikacja:  maj, 2003  e-meil do obsługującego witrynę  romans@idn.org.pl

Początek stronyPoczątek strony    INTERNET dla NIEPEŁNOSPRAWNYCH - IdN1Strona wyróżniona przez serwis NonProfit.pl